fastshare
Jak správně používat Sandboxie
Vypnout statistiky
KATEGORIEPOSLEDNÍ PŘÍSPĚVKYPOSLEDNÍ OZNÁMENÍSTATISTIKY UŽIVATELE
Nick: Anonymous
Příspěvků: 2209
Hodnost: Warman
Varování: 0
---
Právě je 28 bře 2024, 23:15





Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Fórum je zamknuté Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 15 ] 
 Jak správně používat Sandboxie 
Autor Zpráva
Private 2 nd class
Private 2 nd class
Uživatelský avatar

Registrován: 21 srp 2017, 15:53
Příspěvky: 36
Příspěvek Jak správně používat Sandboxie

Ahoj, vím že je to trochu hloupá otázka ale zkusím to. A to jak používat Sandboxie se internetovými prohlížeči všeho druhu aby žádný špatný obsah ze navštívené stránky nedostal do systému. Vím že to nějak filtruje zásahy do registru a OS jako takového ale přesto bych se chtěl zeptat jestli to používám dobře a jestli to opravdu blokne všechno.


07 zář 2017, 07:30
Profil
Lieutenant
Lieutenant
Uživatelský avatar

Registrován: 22 kvě 2008, 10:51
Příspěvky: 210
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

Kdysi jsem už zkoušel nějaký sandbox. Je to docela dobrá věc, když chceš lézt na prohnilé stránky, tahat podezřelé věci a ještě zkoušet jiné voloviny. Sandbox simuluje prostředí systému včetně registru, či složek, aby se viry, které stáhneš cítily jako doma :D a přitom ti nezrušily pravý systém.


09 zář 2017, 15:49
Profil
Private 2 nd class
Private 2 nd class
Uživatelský avatar

Registrován: 21 srp 2017, 15:53
Příspěvky: 36
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

Jj narazil jsem na to úplně náhodou a je to fakt výborný. Bohužel je docela potřeba znát co můžou viry způsobit a jak je to s chováním v systému. No ale jak bych to měl správně používat aby jsem eliminoval riziko proniknutí šmejda do mého systému?


09 zář 2017, 16:18
Profil
Lieutenant
Lieutenant
Uživatelský avatar

Registrován: 22 kvě 2008, 10:51
Příspěvky: 210
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

Tam nejde o to jak nastavit úroveň zabezpečení. To by pak bylo k ničemu. Vždy když spustíš prohlížeč či určitý program přes tento sandbox, tak jsi vždy chráněny. Tuším, že pokud jsi v chráněném režimu, tak se ti zobrazí znak # v horní části okna nebo něco podobného. Riziko vzniká když stažený soubor přesuneš ze sandboxu do pravého systému. Musíš si být prostě jistý, že je v pořádku jinak je tu možnost nákazy. Ale samo tak jednoduché to nebude. To bys musel dotyčný soubor nějak otevřít či spustit.
Bylo by vhodné pro každý program, který chceš přes sandbox spouštět, vytvořit vlastní prostor - tzv pískoviště.
Píšu obecně, nemám to nanistalované.


09 zář 2017, 17:34
Profil
Private 2 nd class
Private 2 nd class
Uživatelský avatar

Registrován: 21 srp 2017, 15:53
Příspěvky: 36
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

No tak takhle jsem to vždy dělal. Měl jsem vytvořen sandbox a v tom spoustěl programy které jsem chtěl. A ještě bych se chtěl zeptat jak je to s tím když tam chci něco spustit ale předtím to musí být nainstalované třeba nějakou hru. A jak je to s viry na internetových stránkách? Je to tak že rovnou navštívím stránku a může mne něco infiltrovat aniž bych si toho všiml nebo je to ve vyskakovacích oknech?


09 zář 2017, 18:26
Profil
Lieutenant
Lieutenant
Uživatelský avatar

Registrován: 22 kvě 2008, 10:51
Příspěvky: 210
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

Nevím zda jsem tě správně pochopil, ale v sandboxu můžeš spustit libovolný program, ale má to určitá omezení. Když v tom určitém programu děláš a on odkazuje na jiný program, který není v sandboxu, tak ho prostě nespustíš.
A jiný program, který musí být nainstalovaný, tak to přece je jednoduché. V kontextovém menu po kliknutí pravým tlačítkem myši na ikonu sandboxu dáš sputit libovolný program. Ale nerozumím tomu proč chceš přes to spouštět hru? To je přece zbytečné, pokud jsi tedy neošéfoval nějakým nejistým crackem.

Jinak co se týče šíření virů, tak nejsem zas takový přeborník. Ale nejlepší je používat vlastní rozum. Na určitých stránkách neklikat na kdejakou blbost co na tebe vyskakuje apod. Při stahování si prohlédnout stránku zda tam není nějaké zatržítko, že se ti stáhne s nějakým jejich special downloaderem, který je obvykle prošpikován malwarem. Hlavní je, že nebezpečné je spuštění dané aplikace, ale může to být i otevření obrázku, pdf či raru. Navíc to může udělat i systém sám pokud dáš spustit po stažení. Je toho příliš na jednu odpověď. Najdi si na netu články o tomhle. Je tam toho tuna.

Osobně ještě používám v prohlížeči doplněk uBlock Origin pro blokování reklam. Je to velice účinné a dost toho také zachrání. A pak starý dobrý Spybot - Search & Destroy 1.6.2, ale ne pro skenování, ale pro imunizaci, pasívní ochranu systému a prohlížeče. Další program v podobném duchu Spywareblaster, kterým rovněž vytvářím prvotní ochranu. Tyto dva programy se velice dobře doplňují. Ale to je jen tak na okraj. Kdybys je chtěl instalovat, tak spyboot nejde jen tak odklikat. Navíc ne všechny prohlížeče podporuje. Používám firefox.


09 zář 2017, 19:55
Profil
Private 2 nd class
Private 2 nd class
Uživatelský avatar

Registrován: 21 srp 2017, 15:53
Příspěvky: 36
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

No právě že tyhle cracky jsou docela nebezpečné. A taky když chci jít na mou oblíbenou stránku s klíčema tak abych nic nechytil. Sice tam žádné vyskakovací okna nevyskakují ale jeden nikdy neví.


09 zář 2017, 20:47
Profil
Lieutenant
Lieutenant
Uživatelský avatar

Registrován: 22 kvě 2008, 10:51
Příspěvky: 210
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

Tak používej cracky ověřené. Však zde na foru jsou často součástí instalací her. Nevidím v tom problém. Čisté cracky jsem kdysi stahoval z této stránky:
Jen registrovaní uživatelé mohou vidět odkazy v code. Přihlaste se nebo zaregistrujte ZDARMA.

Ale ta už je také dnes zamořena reklamou a různým hnojem :(


09 zář 2017, 21:58
Profil
Private 2 nd class
Private 2 nd class
Uživatelský avatar

Registrován: 21 srp 2017, 15:53
Příspěvky: 36
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

No ale cracky nejsou jediný problém. Ale všeobecně když spustím nějaký program v sandboxu tak se mi to nedotkne systému a tedy kdybych spustil nějaký vir tak to nebude mít jeho účinnost. Ale jak je to s těmi stránkami nevím.


10 zář 2017, 07:45
Profil
Lieutenant
Lieutenant
Uživatelský avatar

Registrován: 22 kvě 2008, 10:51
Příspěvky: 210
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

Se stránkami je to podobně. Pokud to spustíš v sandboxu, tak není žádný problém. Jen při přesunu stažených souborů z internetu do normálního prostředí OS je určité riziko. Ale to bude vždy. Pokud by člověk měl strach z kdečeho na netu, tak ani nevystrčí nos z baráku :D.

Jinak je více možností. Já třeba měl kdysi jedno separátní pc na takové nebezpečné pokusy, takže když se něco nepovedlo, tak jsem akorát obnovil zálohu obrazu disku a za 10 minut jsem opět pracoval na čistém pc. Dnes v době samých SSD to by vedlo akorát k jeho zničení při tolika obnovách. Dnes už to neřeším a i bez zvláštního pc či sandboxu dokážu existovat. Jenže už nejsem takové kamikaze a navíc člověk už má i nějaké zkušenosti. Dávám přednost prevenci než řešit nějakou brutální nákazu.

S jedním takovým crackem jsem si zhruba před 10 lety zamořil pc. Nalezlo to do raru, exe souborů či fotek a i jinde. Reinstal nepomohl, protože to nakazilo úplně vše, i externí připojené disky či flash disky. A to se vše stalo i s nainstalovaným Esetem, který reagoval až bylo vymalováno. Ani záchranný disk od Kasperského nepomohl a ani jiné. Klasický formát těchto disků se absolutně nechytal. Jediné co pomohlo byl tzv low level format. Nepřeju to nikomu a cena ztracených dat byla obrovská. Dnes si více ověřuju každý nejistý soubor, než ho spustím v systému.


10 zář 2017, 09:58
Profil
Private 2 nd class
Private 2 nd class
Uživatelský avatar

Registrován: 21 srp 2017, 15:53
Příspěvky: 36
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

Jojo to ti nezávidím. Dle všeho to může poškodit i disk a to není moc dobré. Takže tedy aby bylo nějaké riziko nákazy tak musím něco stáhnout a kliknout na to že to chci ostře převézt do systému a až potom hrozí infekce. Vím že při používání mi jednou vyjela taková hláška že něco chce přesunout do ostrého systému a musíš to potvrdit a až potom něco hrozí.


10 zář 2017, 17:54
Profil
Lieutenant
Lieutenant
Uživatelský avatar

Registrován: 22 kvě 2008, 10:51
Příspěvky: 210
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

Asi tak, těch způsobů šíření nákaz je celá řada. U tebe jde zejména o stahování spustitelných exe souborů. Takže nic teoreticky nehrozí ani po přesunutí do ostrého systému. Nebezpečná situace může nastat teprve s jeho spuštěním - otevřením ---> 2x klik a může se stát cokoliv :D.

Jinak si zkus fakt něco přečíst na netu, pokud tě to zajímá. Třeba začni takovým jednoduchým článkem kde najdeš informace krom viru i o červech, malwaru, spywaru, hoaxu či spamu:
Jen registrovaní uživatelé mohou vidět odkazy v code. Přihlaste se nebo zaregistrujte ZDARMA.

Takže vše důkladně prověřuj než začneš konat.


10 zář 2017, 18:46
Profil
Private 2 nd class
Private 2 nd class
Uživatelský avatar

Registrován: 21 srp 2017, 15:53
Příspěvky: 36
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

Ok tak tedy aby jsme to uzavřeli, když něco spustím pouze ve sandboxu tak se to v žádném případě nedotkne systému ale když to přesunu je to jiné. To samé se stránkami. Když kliknu omylem na nějaké vyskakovací okno tak by se nic nemělo stát. Ale když stáhnu schválně nějakou pytlovinu a nespustím to ve sandboxu tak už něco hrozí.


10 zář 2017, 20:35
Profil
Lieutenant
Lieutenant
Uživatelský avatar

Registrován: 22 kvě 2008, 10:51
Příspěvky: 210
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

Ano, je to tak. V sandboxu můžeš dělat co chceš. V momentě když z něho přesuneš nějaký soubor do pravého systému, tak už je to jen na tobě zda daný soubor spustit, či nikoliv.

Na podobné zkoušení se možná hodí použít rovnou virtuální pc (VMware), což používám velmi často i na jiné věci. Ale chce to holt už nějaké zkušenosti.


10 zář 2017, 22:29
Profil
Private 2 nd class
Private 2 nd class
Uživatelský avatar

Registrován: 21 srp 2017, 15:53
Příspěvky: 36
Příspěvek Re: Jak správně používat Sandboxie

Jj VmWare jsem slyšel že je taky docela dobrej a že je možná i účinnější než sandbox ale to zatím nevím. Už asi všechno vím tak bych poprosil o zámek a potom chci poděkovat i tobě že jsi mi pomohl a zodpověděl moje otázky protože si s tím už delší dobu lámu hlavu :D.


11 zář 2017, 05:25
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Fórum je zamknuté Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru








Uložto alternativa Pizza Modena MovieDB.cz filmová databáze